Jak vybrat parfém

Co je parfém, toaletní voda a kolínská voda?

Označení produktu jako parfém, parfémovaná voda, toaletní voda, kolínská voda (voda po holení) určuje dle příslušných norem, jaký je obsah vonné parfémové kompozice v daném produktu. Zjednodušeně se dá říci, že čím vyšší tento obsah je, tím silnější je vůně a tím déle vůně vydrží. Tímto pravidlem se ale nedá řídit u všech parfémů.

Díky různosti složení může být kořeněná toaletní voda mnohem intenzivnější, než třeba citrusová parfémovaná voda s vyšším podílem vonné parfémové kompozice. Intenzitu vůně kromě tohoto podílu výrazně ovlivňuje i samotné složení produktu.

Pokud ale budeme porovnávat stejný produkt ve verzi toaletní voda a parfémovaná voda, např. Hugo Boss no. 6 a Hugo Boss No. 6 Intense, můžeme říci, že parfémovaná voda této vůně bude intenzivnější a vydrží déle, než voda toaletní.

Zvláštní kategorií jsou čisté parfémy. Jedná se o velmi silné a koncentrované vůně, kterých na trhu nenajdeme mnoho, jelikož je vyrábí většinou jen specializovaní výrobci. Vůně jsou velice silné a intenzivní. Vydrží většinou celý den, ale na denní používání se díky své intenzitě příliš nehodí. Navíc je jejich cena zpravidla nejvyšší.

Výdrž parfému

Výdrž parfému je hodně individuální, ale obecně závisí na několika faktorech. Z pravidla intenzivnější vůně s vyšším podílem vonné kompozice (parfémy, parfémované vody) vydrží déle, než třeba toaletní vody. Nemusí to být ale vždy pravidlem.

U parfému také rozlišujeme 3 části – hlavu, srdce a základ, podle toho, které vůně se z parfému kdy uvolňují.

Hlava – vysoké tóny jsou ty první, které po aplikaci ucítíme. Hlava parfému tvoří prvotní dojem, a proto je na ni kladen velký důraz. Doba trvání se pohybuje od 2 až do 15 minut.
Srdce – po odeznění hlavy parfému nastupují střední tóny, které voní většinou 2-3 hodiny po aplikaci.
Základ – nízké tóny prchají z parfému velice pozvolna a doba trvání bývá až 8 hodin, ale nejsou výjimkou parfémy působící i 10 a více hodin.

Např. vůně Korloff No Ordinary Man parfémovaná voda s kořeněnou vůní na první dojem voní růžovým pepřem, yuzu, bergamotem, badyánem – tyto složky tvoří tzv. hlavu. V srdci parfému po chvilce ucítíme fialku, myrhu a lískový ořech. Po pár hodinách se rozvoní základ vůně, který tvoří kůže, pačuli, vetiver a pižmo.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení